کسب مقام اول کشوری در «مهرواره محله همدل» توسط حجت الاسلام دکتر سید عباس موسوی مقدم

بدون ديدگاه
مقام اول مهرواره محله همدل

کسب مقام اول کشوری در «مهرواره محله همدل»

نخستین مهرواره محله همدل که با هدف شناسایی و حل مشکلات حوزه‌های مختلف محلات و شهرها توسط خود شهروندان ایجاد شده بود با تکیه بر آرای مردمی ۳ منتخب ملی خود را معرفی کرد و در روز میلاد امام کاظم علیه السلام ضمن تجلیل از برترین‌های مهرواره به کار خود پایان داد. در مجموع ۴۳ هزار و ۵۵۱ نفر شرکت کردند و ۵۷ هزار و ۳۰۴ هزار و مسئله مردمی نیز در آن ثبت شد.

در مرحله نهایی این مهرواره که با رقابت تنگاتنگ ۱۴ نفر اول برگزیده ملی همراه بود، حجت الاسلام سید غلام عباس موسوی مقدم از استان قم، توانست با کسب بیشترین آرای مردمی به عنوان برنده اصلی مهرواره انتخاب شود.

مسجدی که پناهگاه محرومان شد

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، حجت‌الاسلام و المسلمین سید غلام عباس موسوی مقدم امام جماعت و مدیر قرارگاه اجتماعی و فرهنگی امام حسن مجتبی علیه السلام با اشاره به لزوم داشتن نگاه حداکثری به کارکردهای مساجد اظهار کرد: بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مسجد تنها محل عبادت و راز و نیاز با خداوند متعال است اما نگاه من این‌گونه نیست و در طی فعالیت ۵ ساله‌ام به عنوان امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و کارکردهای مسجد را در دستور کار خود قرار داده‌ام.

امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام در قم با تاکید بر اینکه مسجد به پناهگاهی امن برای مرتفع کردن مشکلات اهالی محله تبدیل شود، گفتند: بر این اساس نیازمند شناخت مسائل و دغدغه‌های منطقه و جست‌وجوی راه‌حل‌های آن بودیم.

اعتیاد، بیکاری، طلاق، زنان بدسرپرست یا بی‌سرپرست و تحت پوشش کمیته امداد به عنوان محورهای اصلی مشکلات محله شناسایی شد.

وی تاکید کرد: تلاش ما بر این بود تا مسجد به پناهگاهی امن برای مرتفع کردن مشکلات اهالی محله تبدیل شود لذا بر این اساس دغدغه اشتغال‌زایی در مسجد مهم‌ترین مسئله مورد توجه ما در مسجد است و در این راستا با بهره‌مندی از نیروهای متخصص و کارآمد در حوزه اشتغال‌زایی و تلاش و پیگیری‌های فراوان به یک مدل واحد و کارآمد در این حوزه رسیدیم.

موسوی مقدم افزود: برای رسیدگی و برنامه‌ریزی جهت برطرف کردن این مشکلات ۱۴ کارگروه تخصصی متشکل از ۷۰ نفر راه‌اندازی شد.

ایجاد مشاغل خانگی و اشتغال برای ۳۰ نفر در کار میوه خشک ‌کنی، اشتغال ۱۶ نفر در کارگاه خیاطی، اشتغال ۵۵ نفر در کار عروسک ‌بافی، اشتغال ۳۲ نفر در کار صندل ‌دوزی، اشتغال ۳۷ نفر در کار چرم ‌دوزی و اشتغال ۵۰ نفر در کارگاه قالی ‌بافی از جمله نتایج این اقدام کاربردی او می‌باشد.

او همچنین سایت کریمانه www.ekarimaneh.ir را جهت فروش محصولات راه اندازی کرده است که در این سایت تمامی محصولات بدون واسطه و سود به مشتری عرضه می‌شود.

بیش از 11 ارگان کشور فقط ادعای حمایت از مساجد دارند

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۱ ارگان در کشور ادعا می‌کنند که مساجد را حمایت می‌کنیم اما درواقع در این زمینه هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند، گفت: برخی از این ارگان‌ها از جمله بسیج خواهران و برادران، کانون فرهنگی و کمیته امداد دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی هستند که هرکدام یک پایگاه در مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام دارند و علاوه بر آن‌، امکان حضور افراد کارآمد و متخصص در مسجد جهت حضور در کارگروه‌های تخصصی را نیز فراهم کردیم.

مدیر تولید محتوا و پژوهش موسسه امام خمینی(ره) بیان کرد: اهدای بیش از ۲هزار و ۵۰۰ بسته معیشتی به نیازمندان، اختصاص بیش از ۵۰۰ میلیون تومان به حوزه درمان و بیماری‌های صعب‌العلاج به خانواده‌های نیازمند، کمک هزینه مالی اجاره‌بهای منزل به ارزش ۱۲۰ میلیون تومان و جذب ۲۸۰ میلیون سهم سادات و اهدای آن به سادات نیازمند محله از جمله اقدامات قرارگاه فرهنگی و اجتماعی امام حسن مجتبی علیه السلام در یک سال اخیر است.

ارائه ای از عملکرد قرارگاه فرهنگی اجتماعی امام حسن مجتبی علیه السلام

موسوی مقدم ادامه داد: عقد قرارداد سه جانبه خرید ۳۰ دستگاه میوه خشک‌کن به اعتبار یک و نیم میلیاردتومان با کمیته امداد، مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام و تولیدکننده دستگاه میوه خشک‌کن، رایزنی برای پرورش گل‌های آپارتمانی، ماهی‌های تزئینی و پرندگان تزئینی و خانگی، حمایت از ۱۸۰ خانواده نیازمند در قالب کمک‌های معیشتی، کمک‌هزینه‌های پزشکی و اهدای لوازم زندگی، ورود به عرصه‌های اعتیاد، خانواده‌های بدسرپرست، طلاق، ازدواج و فرزندآوری، ایجاد خودباوری در یک منطقه فقیرنشین و ایجاد زنجیره اقتصادی از مرحله تولید، عرضه و پشتوانه محله‌ای از دیگر اقدامات انجام شده در قرارگاه فرهنگی و اجتماعی امام حسن مجتبی علیه السلام بوده است.

وی گفت: در حوزه اشتغال‌زایی در مسجد که دغدغه همیشگی‌ام بود، در ابتدای امر همانند سایر مساجد فعال در سراسر کشور اقدام به برگزاری کارگاه‌های مختلف آموزشی در زمینه‌های مختلف از جمله خیاطی و ساخت تزئینات منزل کردیم و به آمار خوبی نیز رسیدیم اما در مرحله آموزش باقی ماند و در عرصه اشتغال بروز و ظهور چندانی نداشت؛ آمار و ارقام خوبی در این عرصه توسط مساجد مختلف نیز اعلام می‌شود که اگر واقعی بودند در عرصه اشتغال دیگر شاهد مشکلاتی از قبیل بیکاری جوانان در کشور نبودیم و نشان می‌دهد این قبیل امور صرفا در مرحله آموزش کارآمد است و به اشتغال و درآمد نمی‌رسد.

موسوی مقدم با یادآوری اینکه دغدغه اشتغال‌زایی در مسجد مهم‌ترین مسئله موردتوجه ما بوده است، گفت: پس از شکست در روش‌های سنتی و رایج قدیمی با بهره‌مندی از نیروهای متخصص و کارآمد در حوزه اشتغال‌زایی و تلاش و پیگیری‌های فراوان به یک مدل واحد و کارآمد در این حوزه رسیدیم که می‌تواند به عنوان الگو در کل کشور اجرا شود؛ به گفته یکی از همکارانم مرحوم آیت‌الله شاه‌آبادی استاد امام (ره) حدود ۴۰ سال پیش عملکردی شبیه به این مدل را اجرا کرده است.

مهرواره 6

راه اندازی بوم کسب و کار به روش معکوس

وی با اشاره به اینکه چرخه روتین و رایج ایجاد اشتغال، آموزش، خرید لوازم موردنیاز و مرحله آخر شناسایی بازار فروش است، تصریح کرد: برای راه‌اندازی بوم کسب و کار موفق در مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام این مراحل سه گانه را به صورت معکوس انجام دادیم و درواقع مرحله اول به شناخت مشتری و بازار فروش پرداختیم.

مدیر تولید محتوا و پژوهش موسسه امام خمینی(ره) با بیان اینکه با بهره‌مندی از این مدل کسب و کار هر ۲ هفته می‌توان یک شغل ایجاد کرد، تاکید کرد: تولید محصول براساس ذائقه مشتری یک الگو در این بوم کسب و کار است و امکان موفقیت و اجرایی شدن در سراسر کشور را دارد به شرط آن‌که یک تیم مدیریتی دانا، توانمند و متخصص پای کار باشند.

وی با بیان اینکه هدف از ارائه این مدل ایجاد اشتغال برای افراد بی‌سرپرست، بدسرپرست و ناتوان و به صورت جمعی بود، بیان کرد: یکی از معایب مدل رایج و همیشگی کسب و کار، اشتغال کارگاهی است که زنان سرپرست خانوار را از منزل و فرزندانش دور می‌کند لذا در این مدل، راه‌اندازی کسب و کار در منزل و به دور از محیط کارگاهی را در دستور کار قرار دادیم البته نمی‌توان از عوارض اشتغال خارج از محیط کارگاهی نیز غافل شد که ما با به حداقل رساندن عوارض ناشی از کار در منزل به هدف غایی کسب درآمد توسط اهالی محله رسیدیم.

اشتغال زایی در مشاغل خانگی برای بیش از 220 نفر

امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام بیان کرد: ایجاد مشاغل خانگی و اشتغال ۳۰ نفر در کار میوه خشک‌کنی، اشتغال ۱۶ نفر در کارگاه خیاطی، اشتغال ۵۵ نفر در کار عروسک‌بافی، اشتغال ۳۲ نفر در کار صندل‌دوزی، اشتغال ۳۷ نفر در کار چرم‌دوزی و اشتغال ۵۰ نفر در کارگاه قالی‌بافی از جمله نتایج این بوم کسب و کار است.

موسوی مقدم از راه‌اندازی «ارزانسرا در مسجد محله» و «شبکه پخش مویرگی مساجد، دوشنبه‌های بی‌واسطه» خبر داد و افزود: انواع و اقسام محصولات تولید شده از طریق این مدل کسب و کار را یک روز در هفته در مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام برای فروش قرار می‌دهیم و این ایده را چندین بار اجرایی کردیم و ماحصل آن و فروش بالای محصولات دور از انتظار ما بود.

وی از راه‌اندازی سایت کریمانه برای فروش محصولات و غرفه‌داری خبر داد و افزود: پس از راه‌اندازی سایت به آدرس www.ekarimaneh.ir، برای عرضه و فروش محصولات از پلتفرم‌های مختلف با سود ۹ درصد استفاده می‌کردیم اما در این سایت کلیه محصولات بدون واسطه و بدون سود به متشری عرضه می‌شود.

امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام با بیان اینکه مساجد ما ظرفیت همکاری با تولیدکنندگان را دارند، گفت: صادرات اولین محموله میوه خشک به عمان، رایزنی برای صادرات محصول به سوریه و روسیه از ثمرات راه‌اندازی بوم کسب و کار در مسجد محله‌مان است.

موسوی مقدم در انتقاد از عدم همکاری برخی ارگان‌های مرتبط با فعالیت‌های مساجد تاکید کرد: اگر کسی قصد اجرایی کردن ایده‌های ذهنی خویش را دارد و می‌خواهد در سطوح گسترده فعالیت داشته باشد باید به صورت مستقل و به خود و افراد متخصص تکیه کند و ارگان‌ها و نهادهای مختلف را از دستور کار حذف کند زیرا با امید به همکاری آن‌ها راه به جایی نمی‌برد.

در دیگر رسانه ها:  «اشتغال زایی با مشاغل خانگی برای بیش از 220 نفر»

ارگان های ذی ربط جز سنگ اندازی کاری نکردند

وی ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه قدردان بسیاری از امکانات مادی، معنوی و نیروی انسانی کشورمان نیستیم، اظهار کرد: دولت هند با ممنوعیت تولید محصولات پلاستکی و فروش آن در معابر از مرگ و میر حدود ۴۰۰ میلیون هندی به علت فقر و گرسنگی جلوگیری کرد براین اساس نیازمندان روزانه بین ۳۰ الی ۴۰ ظرف سفالی را می‌سازند و در معابر می‌فروشند و از این راه خود را از فقر و گرسنگی نجات می‌دهند؛ در عرصه اشتغال نیازمند ایده‌های نو و کارآمد هستیم.

امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام با اشاره به اینکه از ارگان‌های مرتبط با مساجد جز سنگ‌اندازی بهره‌ای نصیب ما نشد، گفت: آمادگی همکاری با کلیه افرادی که در عرصه صادرات فعالیت می‌کنند را داریم و قرارگاه فرهنگی و اجتماعی امام حسن مجتبی علیه السلام با ارائه محصول باکیفیت و قیمت مناسب می‌تواند همکاری‌های خوبی را با آن‌ها داشته باشد.

یادآور می‌شود، علاقه‌مندان می‌توانند با ارسال کد ۱۷ به سامانه ۳۰۰۰۲۱۲ از حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی مقدم امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام واقع در محله سلامت و تنها نماینده شهر مقدس قم در مرحله ملی مهرواره محله همدل حمایت کنند.

 

مهرواره محله همدل
اشتغال زایی با مشاغل خانگی برای بیش از 220 نفر توسط سید عباس موسوی مقدم
شرکت کننده در مهرواره محله همدل
ایجاد زنجیره اقتصادی در محله فقیر نشین توسط سید عباس موسوی مقدم
موسوی مقدم و ایکنا
مصاحبه خبرگزاری ایکنا با سید عباس موسوی مقدم امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام
استاد دکتر موسوی مقدم

استاد دکتر موسوی مقدم

سید عباس موسوی مقدم، در سال ۱۳۵۶ در شهرستان نی‌ریز (استان فارس) به دنيا آمد. وی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را از مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) دریافت و ؛ و پس‌ازآن نیز در مقطع دکترا «رشته معارف نظری» در دانشگاه معارف اسلامی قبول و از سال ۱۳۹۶ دانشجوی دکتری و در حال نوشتن رساله دکترا می‌باشد. [ برای دیدن توضیحات تکمیلی کلیک کنید ]

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.