ایجاد زنجیره اقتصادی در محله فقیر نشین توسط حجت الاسلام دکتر سید عباس موسوی مقدم

بدون ديدگاه

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، حجت الاسلام موسوی مقدم در این محله کارگروه تخصصی تشکیل می‌دهد و در عرصه‌های مختلف اعتیاد، طلاق، خانواده‌های بد سرپرست، تأسیس کارگاه تولیدی، ایجاد اشتغال خانگی، بازاریابی و رسیدگی به نیازهای بیماران لاعلاج بازاریابی ورود پیدا می‌کند. او با اینجا خودباوری در این محله فقیرنشین توانست زنجیره اقتصادی از مرحله تولید تا عرضه را با پشتوانه محله‌ای ایجاد کند.

موسوی مقدم 7

جهاد اقتصادی

امام جماعت و مدیر موسسه نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع) قم است هرچند این مرکز نیکوکاری به‌تدریج تبدیل به مرکز کارآفرینی شده و این روزها جز مراکز برتر قم است. برایمان از شروع کارشان این‌طور تعریف می‌کند: «از سال‌های قبل بحث محله و امام محله مطرح بود. طبق وظیفه ذاتی که امام محله بر عهده دارد ما هم مشکلات محل را رصد می‌کردیم. 

طبق تحقیق‌هایی که کردیم مشکلات محله ما در ۵ حوزه بود؛ اعتیاد، طلاق، بیکاری، خانواده-های بد سرپرست و حاشیه‌نشینی. با توجه مشکلات ۵ گانه مسئله مهمی که می‌توانست روی بقیه اثر بگذارد بحث بیکاری و معیشت بود که اگر حل می‌شد ناخودآگاه روی بقیه هم تأثیر داشت. ما باید بحث اشتغال را باپشتکار بیشتری دنبال می‌کردیم. بنا بر فرموده رهبر معظم انقلاب جهاد ما جهاد اقتصادی است همین قضیه باعث شد که به‌صورت تخصصی کارگروهی را برای اشتغال ایجاد کنیم. کار را با کلاس‌های آموزشی در مسجد آغاز کردیم.»

زنجیره اقتصادی 1

درآمد بیشتر، کار منسجم تر

موسوی مقدم در ادامه می‌گوید: «برای اشتغال ابتدا باید به این سؤال‌ها پاسخ داده شود، می اشتغال فردی ایجاد کنید یا گروهی؟ محصول تولیدی را می‌خواهید به‌صورت مستقیم به‌دست مشتری برسانید یا خودتان بازار فروش دارید؟ لذا باید برای هرکدام فکر می‌کردیم. ما هر دوشنبه جلسه می‌گذاشتیم و افرادی که در حوزه‌های مختلف کارکرده بودند و دوستانی که ظرفیتی داشتند می‌آمدند و صحبت می‌کردند مثلاً کسی در روستا زمین و ظرفیتی برای زنبورداری، زراعت یا پرنده‌های تزئینی داشت. 

برای همین در قدم اول تصمیم گرفتیم اشتغال عمومی و جمعی داشته باشیم. همه می-دانند اشتغال در کارگاه هم سرعت کار بالا می‌رود هم درآمد بیشتر و کار منسجم‌تر است اما ما با افرادی سروکار داشتیم که قشر ضعیف جامعه و اغلب سرپرست خانواده بودند. وقتی این زن برای کار از خانه بیرون می‌آید بچه‌هایش در خانه می‌مانند و ممکن است آسیب‌های بعدی به وجود آید – جز کارگاه دوزندگی که آنها اصرار داشتند که کارگاهی باشد- اصل را بر اشتغال در منزل گذاشتیم.»

اشتغال زایی 5

مهندسی معکوس

موسوی مقدم افزودند که یکی از مباحث مهم بحث فروش بود.: «باید کاری می-کردیم که محصولات تولیدی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم فروخته شود. دوستانی سراغ داشتیم که مقدار زیادی جنس تولید کرده بودند اما بازاری برای فروش پیدا نمی‌کردند. یکی از عزیزان راهکاری داد که ما به‌صورت الگو مطرح کردیم. برای همین روند کار را برعکس کردیم! به‌جای آموزش، خرید وسایل و فروش کار را از آخر به اول شروع کردیم. مثلاً در مورد میوه خشک روند معکوس این‌طور بود که با یکی از دوستان که صادرات میوه خشک به اقلیم کردستان عراق را انجام می‌داد تفاهم کردیم که ما در بحث صادرات کمک می‌کنیم و تضمین هم می‌کنیم همان کیفیت میوه‌ای که می‌خواهید را تحویل بدهیم. ایشان سازنده دستگاه است علاوه بر اینکه به ما ۳۰ دستگاه داد، برای خرید متعهد شده و چک‌بانکی هم داده است. 

وقتی روند را معکوس می‌کنی شخص خودش آموزش می‌دهد، لوازم هم در اختیارت می‌گذارد و هزینه میوه‌تر را هم می‌دهد و فقط باید میوه خشک باکیفیتی که مدنظرش است تحویل بدهی. برای بقیه کارها هم همین‌طور پیش می‌رود. در عروسک‌سازی بیش از ۵۰ نفر مشغول کار هستند و جالب است از طرف فروشنده تحت‌فشار هستیم که چرا نیاز من تأمین نمی‌شود!! دوزندگی، صندل دوزی، قالی‌بافی و موارد دیگر هم با این الگو پیش می‌رویم.»

اشتغال زایی 2

نو آوری در فروش

موسوی با اشاره به اینکه ما برای بازار فروش ۲ نوآوری دیگر هم داشتیم اولین کار استفاده از فضای مجازی و دوم ایجاد ارزان سرا بود ادامه می‌دهد:«با تولیدی‌ها صحبت کردیم گاهی راضی بودند تا ۵۰ درصد ارزان‌تر از بازار تولیدات را بفروشد. بازارچه‌هایی بود که راه‌اندازی کردیم نیاز به یک برند داشتیم لذا برند کریمانه و سایت کریمانه ایجاد شد که غرفه بندی دارد و در حال بروز رسانی است. البته الگوی آخر که کمتر کسی ورود کرده است بحث فروش مویرگی در مساجد است. 

در مسجد ما نمایشگاه دوشنبه‌های بی‌واسطه بود از تولید به مصرف را در مسجد برگزار می‌کنیم که سرجمع ۳ ساعت در هفته نمایشگاه می‌زنند و اهالی محل هم برای اینکه جنس ارزان‌قیمت تهیه کنند به سمت مسجد می‌آیند. این تولیدات بدون واسطه با نازل‌ترین قیمت به‌دست خریدار می‌رسد. ۵ مسجد دیگر هم مثل ما این کار را انجام می‌دهند که قابل‌افزایش تا ۳۰ مسجد است.»

باز شدن گره از زندگی

این امام محله صحبت‌هایش را این‌طور ادامه می‌دهد:«شعار ما این بود باید به‌جایی برسیم که در محل هرکس هرمشکلی برایش پیش بیاید و اگر مستأصل شد اولین جایی که مراجعه می‌کند مسجد باشد. یک روز در دفتر مسجد نشسته بودیم خانمی بسیار درمانده و مضطرب وارد شد. یکی از دوستان سپرده بود که برای فروش نیاز به یک خانم فروشنده داریم. این خانم بسیار پریشان بود. نشست و برای ما تعریف کرد که همسرش مشکلات روانی دارد و وضعیت زندگی‌مان به‌شدت خراب است و در منزل چیزی برای خوردن نداریم و دنبال یک شغل می‌گردم تا سرکار بروم و یک لقمه نان حلال دربیاورم. 

ساکن چند محله پایین‌تر بود می‌گفت پول کرایه نداشتم همین‌جور که پیاده می‌رفتم یک لحظه سر کوچه شما ایستادم دیدم نوشته: مسجد امام حسن مجتبی (ع) یک لحظه به دلم افتاد که بیایم ببینم در مسجد چه خبر است درحالی‌که ۲ ساعت به نماز مانده بود. تحقیق کردیم دیدم حرف‌هایش صحت دارد و هماهنگ کردیم که سرکار برود و زمینه اشتغالش به این واسطه جور شد. اینها معجزه کریم اهل‌بیت امام حسن مجتبی (ع) است.»

برگزیده محله همدل در یک نگاه

نام و نام خانوادگی: سید غلام عباس موسوی مقدم
استان: قم
مسئله ثبت‌شده: طلاق، اعتیاد و پیامدهای آن
اقدام:
۱- ایجاد مشاغل خانگی و اشتغال ۳۰ نفر در کار میوه خشک کنی، اشتغال ۱۶ نفر در کارگاه خیاطی، اشتغال ۵۵ نفر در کار عروسک‌بافی، اشتغال ۳۲ نفر در کار صندل دوزی، اشتغال ۳۷ نفر در کار چرم دوزی و ۵۰ نفر درکارگاه قالی بافی
۲- عقد قرارداد سه جانبه خرید ۳۰ دستگاه میوه خشک کن به اعتبار یک و نیم میلیارد تومان با کمیته امداد و مسجد امام حسن مجتبی(ع) و تولید کننده دستگاه میوه خشک کن
۳- رایزنی برای پرورش گلهای آپارتمانی، ماهی‌های تزئینی و پرندگان تزئینی و خانگی
۴- حمایت از ۱۸۰ خانواده نیازمند در قالب کمکهای معیشتی، کمک هزینه‌های پزشکی اهدای لوازم زندگی
۵- ورود در عرصه‌های اعتیاد، خانواده‌های بدسرپرست، طلاق، ازدواج و فرزندآوری
۶- ایجاد خودباوری در یک منطقه فقیرنشین
۷- ایجاد زنجیره اقتصادی از مرحله تولید، عرضه و پشتوانه محله ای

در دیگر رسانه ها:

سایت مهرواره محله همدل

استاد دکتر موسوی مقدم

استاد دکتر موسوی مقدم

سید عباس موسوی مقدم، در سال ۱۳۵۶ در شهرستان نی‌ریز (استان فارس) به دنيا آمد. وی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را از مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) دریافت و ؛ و پس‌ازآن نیز در مقطع دکترا «رشته معارف نظری» در دانشگاه معارف اسلامی قبول و از سال ۱۳۹۶ دانشجوی دکتری و در حال نوشتن رساله دکترا می‌باشد. [ برای دیدن توضیحات تکمیلی کلیک کنید ]

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.